W budynkach użyteczności publicznej powinny znaleźć miejsce rozwiązania uwzględniające potrzeby osób z ograniczoną ruchomością lub poruszające się na wózkach.

Wyzwaniem dla projektantów są głównie toalety. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie użytkownikom swobodnego dostępu i komfortu korzystania z tych miejsc.

Co mówią przepisy?

Podstawowa kwestia dotyczy możliwości wjazdu wózkiem do toalety i zapewnienia odpowiedniej przestrzeni manewrowej. W myśl obowiązującego obecnie prawa, na kondygnacjach dostępnych dla osób niepełnosprawnych, przynajmniej jedno z pomieszczeń higieniczno-sanitarnych powinno mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń kabiny wc. Wymiary to minimum 1,5 x 1,5 m. Do kabiny sanitarnej powinien prowadzić dojazd bez progów. Wewnątrz powinna być zainstalowana odpowiednio przystosowana miska ustępowa i umywalka. Może się tam znajdować również natrysk.

Na co zwrócić uwagę?

Istotną kwestią jest likwidacja wszelkich progów, które często  są w obiektach dedykowanych niepełnosprawnym. Nawet jeśli właściciel budynku deklaruje, że obiekt jest przyjazny dla osób poruszających się na wózkach, w praktyce często okazuje się, że skorzystanie z nich jest utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Przy doborze akcesoriów należy również uwzględniać potrzeby tej grupy użytkowników. Niezbędne są zatem odpowiednie klamki lub okrągłe uchwyty przy drzwiach wejściowych do kabiny, poręcze przy umywalce i toalecie, dostosowany zlew oraz miska ustępowa. Istotne są również z pozoru drobne elementy, np. dozowniki na mydło oraz uchwyty na ręczniki i papier toaletowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close