Polskie przepisy higieniczno-sanitarne

Ważnym punktem przy tworzeniu i budowaniu kabin sanitarnych jest zgodność konstrukcji z polskimi przepisami higieniczno-sanitarnymi. Wszystkie przepisy odnoszące się do budowy tego typu pomieszczeń znajdziemy w obowiązującej ustawie o prawie budowlanym.

Jakie wymogi należy spełniać?

W Polsce kluczowym dokumentem regulującym prawo budowlane jest ustawa z dnia 7 lipca 1994 r., która normuje sprawy budowy, projektowania, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych. Do obowiązujących przepisów zalicza się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane, ich użytkowanie i usytuowanie. W przepisach znajdziemy wytyczne, według których powinno się budować i rozmieszczać pomieszczenia sanitarno-higieniczne.

Wymagania dla toalet publicznych

Lista warunków technicznych, które muszą spełniać toalety publiczne, jest całkiem długa. Niektóre z nich są niezwykle ważne, np.:

  • ustęp publiczny powinien mieć kabiny wc o wymiarach co najmniej 1,5 m długości i 1 m szerokości;
  • ściany pomieszczeń higieniczno-sanitarnych powinny mieć minimum 2 m, powinny mieć także powierzchnie zmywalne oraz odporne na wysoką wilgotność;
  • posadzki w łazienkach, kabinach natryskowych i ustępach powinny być zmywalne, nienasiąkliwe i antypoślizgowe;
  • drzwi w pomieszczeniach sanitarnych powinny otwierać się na zewnątrz;
  • ustęp damski od męskiego powinien być oddzielony przegrodą. Przegrody powinny być pełnymi ścianami na całą wysokość pomieszczenia. Oddzielenia nie wymagają ustępy przeznaczone dla dzieci w żłobkach i przedszkolach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close