Płyty kompaktowe HPL są dostępne w bogatej ofercie wzorów i kolorów. Ich trwałość, ergonomia i higieniczność sprawia, że łączą w sobie cechy laminatów roboczych z dekoracyjnymi materiałami wykończeniowymi.

Właściwości laminatów HPL

Laminaty HPL powstają w wyniku sprasowania i połączenia żywicą wielu warstw papieru impregnowanego w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Na rdzeń nakłada się impregnowany papier dekoracyjny. Taka technika tłoczenia oraz prasowania umożliwia stworzenie twardych i wytrzymałych powierzchni nadających się do różnego rodzaju wnętrz.

Płyty kompaktowe HPL charakteryzuje wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wody i pary wodnej. Dzięki specjalnej powłoce są również odporne na działanie związków chemicznych i biologicznych oraz promieniowanie UV. Laminaty HPL są łatwe w obróbce, a światło i wysoka temperatura nie odbarwiają ich powierzchni.

Zastosowanie laminatów HPL

Płyty kompaktowe HPL mogą być wykorzystywane jako elementy aranżacji wnętrz. W przemyśle meblarskim stosowane są do produkcji blatów kuchennych, frontów mebli oraz ścianek przyblatowych. Ze względu na swoją odporność i wytrzymałość często służą jako elementy meblarskie i wykończeniowe w obiektach użyteczności publicznej lub środkach komunikacji. Wykorzystuje je niejeden producent kabin sanitarnych do obiektów biurowych lub sportowych.

Płyty kompaktowe HPL można kupić w wersji zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Dostępne są standardowe płyty, jak i niezapalne. Mogą być również pokryte powłoką antybakteryjną, która sprawdzi się w miejscach o wysokich standardach higienicznych, np. w branży HoReCa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close